Strumicka eparhija: Aktuelno
 
 
 
 
 
Крст на Велјушкиот манастир
Божествена Литургија во црквата „Христос Спасител“ во Дидимотихо, Р. Грција (04.06.2023 21:04)Вечерна служба во чест на светите Кирил и Методиј во Струмица (23.05.2023 12:34)Недела на слепиот (21.05.2023 12:27)Божествена Литургија во Водоча (14.05.2023 08:34)Божествена Литургија во Струмица (07.05.2023 08:08)Сеноќно бдение во чест на свети великомаченик Георгиј Победоносец (06.05.2023 08:05)Литија со иконата на Пресвета Богородица Брзопослушничка во Струмица (22.04.2023 18:18)Светол вторник (18.04.2023 12:49)Светол понеделник во Струмица (17.04.2023 11:34)Велигден во Струмица (16.04.2023 11:12)Вечерна со Василиева Литургија во Ново Село (15.04.2023 10:38)Оплакување Христово (15.04.2023 10:24)Вечерна богослужба со погребение Христово и полагање на светата Плаштаница во гробот (14.04.2023 11:37)Велик петок (13.04.2023 09:49)Велик четврток (13.04.2023 09:20)Божествена Литургија на Цветници (09.04.2023 15:20)Божествена Литургија на Лазарова сабота (09.04.2023 15:07)Божествена Литургија на Благовештение (07.04.2023 15:04)Божествена Литургија во Струмица (26.03.2023 12:12)

Неделата на свети Јован Лествичник

Архиерејска Божествена Литургија во Лешок (25.03.2023 11:53)Одговор на објавата: Предлог законот за родова еднаквост ја унапредува родовата еднаквост во општеството, целиме кон општество без стереотипи, враќањето назад е уназадување на општеството, од 21.03.2023 г. (22.03.2023 10:47)Божествена Литургија во Ново Село (19.03.2023 08:57)

Крстопоклона недела

Заупокоена Литургија во манастирот „Свети архангел Михаил“, во Берово (18.03.2023 08:57)

По повод годишнината од упокојувањето на игуманија Синклитикија

Божествена Литургија во Струмица (12.03.2023 18:45)

Недела на свети Григориј Палама

Божествена Литургија во соборниот храм „Пресвета Богородица Ослободителка“, во Дидимотихо, Р. Грција (05.03.2023 22:06)

Неделата на Православието

Недела на Православието (05.03.2023 18:51)Поклонение во Цариград (03.03.2023 18:55)Божествена Литургија во Ново Село (04.03.2023 18:29)

Тодорова сабота

Повечерие со Акатист кон Пресвета Богородица (03.03.2023 18:55)Литургија на Претходноосветени дарови во Струмица (01.03.2023 10:29)Вечерна служба на Прочка (26.02.2023 10:13)Божествена Литургија во Просениково (23.02.2023 10:57)

На празникот на светиот свештеномаченик Харалампиј

Божествена Литургија во Ново Село (19.02.2023 09:33)

Недела на Страшниот суд

Божествена Литургија во Струмица (15.02.2023 10:26)

На Сретение Господово

Сеноќно бдение во Ново Село (30.01.2023 19:50)

За празникот на свети Антониј Велики

Божествена Литургија во Ново Село (29.01.2023 19:00)

Недела на Закхеј

Божествена Литургија во Струмица (28.01.2023 18:44)Божествена Литургија во Ново Село (22.01.2023 19:28)Сеноќно бдение за Богојавление во Струмица (19.01.2023 19:13)Голем Богојавленски водосвет во манастирот „Воведение на Пресвета Богородица Елеуса“, во Велјуса (18.01.2023 14:14)Водокрст (18.01.2023 11:21)

Во манастирот „Свети Георгиј Победоносец и свети Антониј Велики“, во Ново Село

Божествена Литургија во Ново Село (15.01.2023 11:20)Божествена Литургија во Ново Село (14.01.2023 11:05)Василица во Водоча (14.01.2023 13:21)Вечерна служба за празникот на свети Василиј Велики во Струмица (13.01.2023 09:18)Божикен прием на државниот врв (10.01.2023 10:48)Божествена Литургија во Струмица (09.01.2023 10:33)

На празникот на светиот првомаченик и архиѓакон Стефан

Викарниот Епископ г. Јаков Стобиски ги прими децата од школото за веронаука во манастирот „Светите Петнаесет Тивериополски свештеномаченици“, во Струмица (08.01.2023 10:38)Божествена Литургија во Струмица (08.01.2023 18:38)Сеноќно бдение со Божествена Литургија во Струмица на Божик (07.01.2023 18:42)

Христос се роди!

„Вечниот Бог“ во Струмичката епархија (06.01.2023 18:49)

Христос се раѓа, славете!

Божествена Литургија во Ново Село (06.01.2023 12:34)Излезе од печат новата книга на Митрополитот Струмички Наум: „Философски стрмнини“ (05.01.2023 18:08)Божествена Литургија во Ново Село (05.01.2023 10:48)

На празникот на свети Наум Охридски

Сеноќно бдение во Струмица (01.01.2023 09:46)