Strumicka eparhija: Aktuelno
 
 
 
 
 
Крст на Велјушкиот манастир
Монашење во манастирот во Банско (04.12.2022 15:53)Божествена Литургија на празникот Воведение на Пресвета Богородица (04.12.2022 15:55)Воведение на Пресвета Богородица (03.12.2022 16:50)Божествена Литургија во Водоча (27.11.2022 16:28)

На празникот на свети Григориј Палама – заштитникот на Струмичката епархија

СВЕТИ ГРИГОРИЈ ПАЛАМА (26.11.2022 16:58)Света Архиерејска Литургија во Неиве, Италија (21.11.2022 19:50)

На празникот на светиот архангел Михаил

Света Архиерејска Литургија во Неиве, Италија (20.11.2022 12:42)Божествена Литургија во Ново Село (13.11.2022 09:58)Света Архиерејска Божествена Литургија во Ниш (10.11.2022 09:09)Божествена Литургија во Орестијада (08.11.2022 19:37)Божествена Литургија во Струмица (08.11.2022 16:19)

На празникот на свети великомачeник Димитриј Мироточив

Во посета на манастирот во Ново Село (07.11.2022 19:37)Божествена Литургија во Струмица (06.11.2022 18:09)Божествена Литургија во Ново Село (05.11.2022 18:01)Божествена Литургија во Струмица (30.10.2022 09:20)Божествена Литургија во Банско (27.10.2022 08:16)

На празникот на света Параскева

Божествена Литургија во Ново Село (23.10.2022 08:02)Божествена Литургија во Водоча (14.10.2022 07:16)

На празникот Покров на Пресвета Богородица

Покров на Пресвета Богородица (13.10.2022 15:52)Зачнување на свети Јован Крстител (06.10.2022 08:55)Божествена Литургија во Струмица (02.10.2022 12:56)Божествена Литургија на Крстовден (27.09.2022 12:43)Воздвижение на Чесниот Крст (26.09.2022 15:58)

Крстот Христов како сигурност во Бог

Божествена Литургија во Ново Село (25.09.2022 10:04)Архиерејска Божествена Литургија во Водоча (21.09.2022 11:06)

На празникот на Рождеството на Пресвета Богородица

Вечерна богослужба во чест на Раѓањето на Пресвета Богородица (20.09.2022 09:02)Рождество на Пресвета Богородица (20.09.2022 15:01)Отсекување на главата на свети Јован Крстител (10.09.2022 15:45)Божествена Литургија во манастирот „Рождество на Пресвета Богородица“, Дадија, во близина на Суфли, Грција (08.09.2022 15:25)Хуманитарен концерт на пијанистката Даница Стојанова (06.09.2022 08:42)

За изградба на соборниот храм „Успение на Пресвета Богородица“, во Струмица,

Божествена Литургија во Ново Село (04.09.2022 07:04)Света Литургија на празникот на св. Јоаким Осоговски – манастирска слава на Осоговскиот манастир (29.08.2022 06:55)Ако може смирено, без занесување (05.09.2022 09:48)Божествена Литургија во Берово (28.08.2022 11:29)

На празникот на Успението на Пресвета Богородица

Сеноќно бдение во Водоча (29.08.2022 11:15)

Во чест на преподобен Јосиф Исихаст

Успение на Пресвета Богородица (27.08.2022 15:56)Божествена Литургија во Ново Село (19.08.2022 16:52)

На празникот Преображение Господово

Божествена Литургија во Водоча (14.08.2022 13:36)Преображение Господово (18.08.2022 15:23)Божествена Литургија во Мокриево (09.08.2022 20:05)

На празникот на свети Климент Охридски и свети великомаченик Пантелејмон

Божествена Литургија во Водоча (07.08.2022 19:55)Свети Климент Охридски (08.08.2022 15:49)Архиерејска Божествена Литургија во манастирот „Свети Прохор Пчински“ (02.08.2022 16:22)

На празникот на светиот пророк Илија

Божествена Литургија во Водоча (31.07.2022 15:52)Свети Пророк Илија (01.08.2022 15:58)Божествена Литургија во Ново Село (24.07.2022 11:40)Божествена Литургија во Водоча (17.07.2022 10:40)Божествена Литургија во Пехчево (12.07.2022 08:55)

На Петровден

Светите Апостоли (11.07.2022 20:30)Божествена Литургија во Водоча (10.07.2022 08:22)Архиерејска Божествена Литургија на празникот Рождество на свети Јован Крстител (08.07.2022 11:18)Рождество на свети Јован Крстител (06.07.2022 16:19)Божествена Литургија во Водоча (03.07.2022 19:05)Свети Наум Охридски (02.07.2022 15:15)Божествена Литургија во Водоча (26.06.2022 12:29)Божествена Литургија во Водоча (19.06.2022 19:26)Tрибина „Потполно здравје на младите, духовно и ментално, и здрав начин на живот“ во Струмица (12.06.2022 10:10)Света Литургија и Вечерна богослужба на празникот на Слегувањето на Светиот Дух – Педесетница во Куманово (12.06.2022 10:04)Божествена Литургија во Белград (12.06.2022 13:19)

На празникот Педесетница

Педесетница (11.06.2022 15:49)Митрополитот Струмички г. Наум во посета на Епископот Крушевачки г. Давид (11.06.2022 14:44)Посета на манастирот Водоча (09.06.2022 19:33)Сеноќно бдение во Водоча (08.06.2022 10:27)

Во чест на преподобен Георгиј Григоријатски

Божествена Литургија во Ново Село (05.06.2022 20:58)Божествена Литургија во Водоча (02.06.2022 15:45)Вознесение или превознесување? (01.06.2022 15:58)Божествена Литургија во Водоча (27.05.2022 12:24)Божествена Литургија во Орестијада (18.05.2022 12:03)Божествена Литургија во с. Куклиш (15.05.2022 11:01)Божествена Литургија во манастирот на „Свети Архангел Михаил“, во Берово, и панихида на манастирските гробишта (03.05.2022 19:23)Божествена Литургија во Струмица (01.05.2022 06:10)

Недела на свети апостол Тома

Воскресение Христово – втор ден (25.04.2022 14:19)Воскресение Христово (24.04.2022 16:00)Велика сабота (23.04.2022 15:40)Оплакување Христово (22.04.2022 07:40)Велика сабота (22.04.2022 19:54)Велик петок (22.04.2022 11:03)Дванаесет страдални евангелија (21.04.2022 10:54)Велик петок (21.04.2022 19:54)Велик четврток (20.04.2022 15:53)За миењето на нозете – вовед во Страсната седмица (17.04.2022 15:47)Божествена Литургија во Струмица (17.04.2022 12:19)Божествена Литургија во Ново Село (16.04.2022 12:19)Лазарова сабота (15.04.2022 09:27)Божествена Литургија во Струмица (10.04.2022 20:35)

Недела на света Марија Египетска

Акатист кон Пресвета Богородица (08.04.2022 10:41)Благовештение во Ново Село, Штип (07.04.2022 10:18)Благовест (06.04.2022 15:44)Божествена Литургија во Струмица (03.04.2022 13:58)Парастос за блаженоупокоената монахиња Синклитикија (02.04.2022 20:19)Божествена Литургија во Струмица (27.03.2022 19:06)

Крстопоклона недела

Заупокоена Литургија и погребение на монахиња Синклитикија во манастирот „Свети архангел Михаил“ во Берово (26.03.2022 06:27)Се упокои во Господ сестра Синклитикија (25.03.2022 07:31)Литургија на Претходноосветени дарови во Банско (22.03.2022 12:41)

На празникот на светите Четириесет Севастиски маченици

Архиерејска Божествена Литургија во Струмица (20.03.2022 12:10)

Во Втората недела од Великиот пост посветена на свети Григориј Палама

Вечерна служба во црквата „Свети Григориј Палама и свети Димитриј Мироточив“ во Струмица (19.03.2022 12:04)

Во чест на свети Григориј Палама

Акатист кон Пресвета Богородица во вториот петок од Великиот пост (18.03.2022 11:43)Литургија на Претходноосветени дарови во Струмица (09.03.2022 18:47)Големо повечерие со Великиот покаен канон на свети Андреј Критски (08.03.2022 18:40)Вечерна служба на Прочка (06.03.2022 22:01)Божествена Литургија Во Струмица (06.03.2022 21:36)Тример (06.03.2022 17:18)Простување, на дело (05.03.2022 16:54)Божествена Литургија во Струмица (27.02.2022 19:42)

Неделата на Страшниот суд

Сретение Господово (14.02.2022 16:50)Божествена Литургија во Струмица (13.02.2022 13:48)

Недела на митарот и фарисејот

Божествена Литургија во Струмица (06.02.2022 18:55)Сеноќно бдение со Божествена Литургија во Ново Село (30.01.2022 16:47)

На празникот на преподобен Антониј Велики

Божествена Литургија во Струмица (23.01.2022 14:19)Сеноќно бдение со Божествена Литургија во Струмица на Богојавление (19.01.2022 20:35)Свети Јован Крстител (19.01.2022 19:17)Богојавление (18.01.2022 09:36)Божествена Литургија во Берово (16.01.2022 18:32)Василица во Водоча (14.01.2022 12:00)Вечерна богослужба во Струмица (13.01.2022 22:25)Архиерејска Литургија во чест на свети Гаврил Сваетогорец, Епископ Велички (12.01.2022 22:15)Обрезание во срцето, по Дух (13.01.2022 17:42)Божикна приредба за децата со посебни потреби во етно ресторанот „Кај Виктор“ (09.01.2022 20:55)Божествена Литургија во Струмица (09.01.2022 20:42)Викарниот епископ г. Јаков Стобиски ги прими децата од школото за веронаука (08.01.2022 15:44)Сеноќно бдение со Божествена Литургија во Струмица на Божик (07.01.2022 09:26)Празнична литија и Божикен концерт на учениците од школото за веронаука во Струмица (06.01.2022 20:42)

Христос се роди!

Излезе од печат новата книга на Митрополитот Струмички Наум (07.01.2022 20:12)

„Прирачник за неделни беседи“

Собор на Пресвета Богородица (07.01.2022 19:25)Рождество Христово (06.01.2022 16:55)Божествена Литургија во Струмица (06.01.2022 15:38)

На Бадник

Божествена Литургија во Ново Село (05.01.2022 15:26)Бадник – Божикни недоумици (05.01.2022 17:23)Свети Наум Охридски (04.01.2022 16:55)Божествена Литургија во Струмица (02.01.2022 12:06)Сеноќно бдение во Струмица (01.01.2022 11:52)