Божествена Литургија во Банско
 
 
 
 
 

Божествена Литургија во Банско (27.10.2022 08:16)

Денес, кога Црквата го празнува споменот на света Параскева, Викарниот Епископ г. Јаков Стобиски отслужи Божествена Литургија во манастирот „Светите Четириесет Севастиски маченици“, во Банско. Верниот народ на Литургијата се причести со Светите Христови Тајни.