Пролог: Светиот свештеномаченик Емилијан епископ Тревиски
 

 

Житие: Светиот свештеномаченик Емилијан епископ Тревиски

Календар, житија, пости
Почеток
 
Родум од Ерменија. Барајќи мачеништво, по своја желба отиде да Го проповеда Христа во времето на Диоклецијан во Италија. Во Тревија го избраа за епископ. Заради многубројните чуда при неговото мачење, во Христа поверуваа околу илјада незнабожци. Го убија со меч задно со неговиот духовник Иларион и со двајцата браќа Дионисиј и Ермил.