Православен календар
 

Православен календар 2020

Календар, житија, пости
Почеток
 
 

ДНСт.Календар за претходниот месец   Јануари 31 ден - Коложег   Календар за следниот месец            
С119Светиот маченик Бонифациј; Свети Григориј (Григентиј), епископ Омиритски; Свети Бонифатиј Милостив, епископ Ферентиски; Преподобен Илија Муромец;
Ч220Светиот свештеномаченик Игнатиј Богоносец; Свети Данило, архиепископ Српски; Свети праведен Јован Кронштатски;
П321Светата маченичка Јулијанија и шестотини и триесетте маченици со неа; Свети Петар Чудотворец, митрополит Руски; Светиот маченик Темистокле;
С422Светата великомаченичка Анастасија Одврзителка и другите со неа; Светата маченичка Теодотија со трите деца; Преподобен Никифор Лепрозен ;
Недела на Светите Отци; глас 4
Евангелие: Лука 6:17,6:23; Апостол: Гал. 5:22,5:26;6:1,6:2;
Н523Свети Наум Охридски; Светите десет маченици на Крит; Свети Нифонт Чудотворец;
П624Преподобната маченичка Евгенија и другите со неа; Преподобен Никола војвода;
В725Рождество на Господ Исус Христос;
С826Собор на Пресвета Богородица; Спомен на бегството во Мисир; Преподобен Еварест; Свети Ефтимиј Исповедник, епископ Сардиски; Преподобен Константин Синадски; Преподобен Никодим Прилепски-Тисмански;
Ч927Светиот првомаченик и архиѓакон Стефан; Преподобните маченици Теодор и Теофан Начертани;
П1028Светите Дваесет илјади никомидиски маченици; Преподобен Симеон Мироточив; Светата маченичка Домна;
С1129Светите четиринаест илјади младенци маченици во Витлеем; Преподобен Маркел; Преподобните Марко Гробар и Теофил Плачлив;
Недела на Светите Богоотци; Недела пред Богојавление; глас 5
Евангелие: Лука 18:18,18:27; Апостол: Кол. 3:12,3:16;
Н1230Свети праведен Јосиф Обручник; Свети цар Давид; Свети Јаков, брат Господов; Преподобен Гаврил Велички ; Светата маченичка Анисија; Преподобна Теодора Цариградска; Светиот апостол Тимон; Преподобна Теодора Кесариска; Преподобниот маченик Гедеон; Свети Дионисиј Закински ;
П1331Преподобна Меланија Римјанка; Блажениот Теофилакт, архиепископ Охридски; Преподобниот маченик Зотик Сиропитател (хранител на сиромашните);
В141Обрезание на Господ Исус Христос; Свети Василиј Велики, архиепископ Кесариски;
С152Свети Силвестер, eпископ Римски; Преподобен Серафим Саровски; Света Теодота; Преподобен Амон; Претпразненство на Богојавление;
Ч163Светиот пророк Малахија; Светиот маченик Гордиј; Света Геновева;
П174Собор на Светите Седумдесет aпостоли; Евнухот на царицата Кандакија; Преподобниот маченик Онуфриј Хилендарец;
С185+Водокрст; Преподобната мајка Синклитикија; Светиот свештеномаченик Теопемт и маченикот Теона; Светиот пророк Михеј I; Преподобна Аполинарија;
Недела по Богојавление; глас 6
Евангелие: Мат. 3:13,3:17; Апостол: Тит 2:11,2:14;3:4,3:7;
Н196Богојавление – Водици;
П207Собор на свети Јован Предвесник и Крстител; Светиот маченик Атанасиј;
В218Свети Григориј, епископ Охридски; Светите маченици Јулијан и Василиса; Преподобен Георгиј Хозевит; Света Домника;
С229Светиот маченик Полиевкт; Преподобен Евстратиј; Свети Филип, митрополит Московски;
Ч2310Свети Григориј, епископ Ниски; Преподобен Амон; Свети Маркијан; Свети Теофан Затворник;
П2411Преподобен Теодосиј Велики; +Преподобен Јоаникиј Ракотински ; Блажениот Михаил;
С2512Светата маченичка Татијана; Светиот маченик Петар Авесаламит; Празник на иконата „Млекопитателница“; Преподобната мајка Теодора;
32 седмица по Педесетница; глас 7
Евангелие: Лука 18:35,18:43; Апостол: 1. Тим. 4:9,4:15;
Н2613Светите маченици Ермил и Стратоник; Свети Јаков, епископ Нисибиски; Преподобен Максим Капсокаливит;
П2714Света Нина, просветителка на Грузија; +Свети Сава, архиепископ Српски; Преподобните маченици Синајски и Раитски; Свети Илариј, епископ Поатиски;
В2815Преподобен Павле Тивејски; Преподобен Јован Кушчник (Колибар); +Преподобен Гаврил Лесновски ; Светиот маченик Пансофиј;
С2916+Чесни вериги на Светиот апостол Петар; Светите маченици Певсип, Елевсип, Малевсип и нивната баба Леонила; Преподобниот маченик Дамаскин Габровски; Преподобен Ромил;
Ч3017+Преподобен Антониј Велики; Светиот цар Теодосиј Велики; Светиот маченик Георгиј Нов Јанински;
П3118+Свети Атанасиј Велики, архиепископ Алесандриски; +Свети Кирил Александриски; Свети Максим, архиепископ Влахозадпланински;