Православен календар
 

Православен календар 2022

Календар, житија, пости
Почеток
 
 

ДНСт.Календар за претходниот месец   Февруари 28 дена - Сечко   Календар за следниот месец            
В119Преподобен Макариј Велики; Преподобен Макариј Александриски; Свети Арсениј, епископ Крфски; Свети Марко, архиепископ Ефески; Блажениот Теодор;
С220Преподобен Ефтимиј Велики; Светите маченици Енен, Нирен и Пен;
Ч321Преподобен Максим Исповедник; Блажениот Максим Грк; Светиот маченик Неофит; Светата маченичка Агнија;
П422Светиот апостол Тимотеј; Преподобниот маченик Анастасиј;
С523Светиот свештеномаченик Климент, епископ Анкирски; Шестиот Вселенски Собор; Свети Павлин Милостив;
Недела на Закхеј; Блажена Ксенија Петроградска; глас 8
Евангелие: Лука 19:1,19:10; Апостол: 1. Тим. 4:9,4:15;
Н624Собор на руските новомаченици и исповедници; Преподобна Ксенија; Светиот маченик Вавила; Преподобен Македониј; Преподобен Филон, епископ Кипарски; Преподобен Дионисиј Олимписки, Чудотоворец;
П725+Свети Григориј Богослов, архиепископ Цариградски; Преподобен Публиј; Преподобен Мар; Светата маченичка Фелицита и нејзините седум синови;
В826Преподобните Ксенофонт и Марија и нивните синови Јован и Аркадиј; Преподобен Симеон Ветхи; Свети Давид, цар Грузиски (1089 г. – 1130 г.); Свети Јосиф Солунски;
С927Пренос на моштите на Свети Јован Златоуст; Преподобен Тит Печерски;
Ч1028Преподобен Ефрем Сирин; Преподобен Исаак Сирин; Преподобен Паладиј; Преподобен Ефрем Печерски (+1096);
П1129Пренос на моштите на Светиот свештеномаченик Игнатиј; Светите маченици Роман, Јаков, Филотеј, Иперихиј, Авив, Јулијан и Паригориј; Преподобен Лаврентиј Печерски;
С1230Тројцата Свети архиереи; Светиот свештеномаченик Иполит; Светиот маченик Теофил Нови; Света Батилда ;
Недела на митарот и фарисејот; глас 1
Евангелие: Лука 18:10,18:14; Апостол: 2. Тим. 3:10,3:15;
Н1331Светите Кир и Јован, бесребреници и чудотворци; Светата маченичка Трифена; Преподобен Никита Печерски;
П141+Светиот маченик Трифун; Светите маченици Перпетуа, Фелицитате, Сатир и другите со нив; Преподобен Петар Галатиски;
В152Сретение Господово; Светиот новомаченик Јордан;
С163+Свети Симеон Богопримец; Светите маченици Адријан и Евул; Свети Николај Јапонски; Света Веребурга ; Свети Ансгариј Германски ;
Ч174Преподобен Исидор Пелусиот; Преподобен Николај Исповедник; Светиот маченик Јосиф;
П185Светата маченичка Агатија; Светата маченичка Теодула; Свети Полиевкт, патријарх Цариградски ;
С196Свети Вукол, епископ Смирненски; Светата маченичка Фауста; Светата маченичка Доротеја; Свети Фотиј, патријарх Цариградски; Преподобните Варсонуфиј и Јован; Светите маченички Марта и Марија и нивниот брат Ликарион;
Недела на блудниот син; глас 2
Евангелие: Лука 15:11,15:32; Апостол: 1. Кор. 6:12,6:20;
Н207Свети Партениј, епископ Лампсакиски; Преподобен Лука Еладски; Преподобна Мастридија; Илјада и тројца маченици во Никомидија;
П218Светиот великомаченик Теодор Стратилат; Светиот пророк Захарија; Свети Сава II, архиепископ Српски;
В229Светиот маченик Никифор; Светиот свештеномаченик Петар Дамаскин;
С2310+Светиот свештеномаченик Харалампиј; Преподобен Прохор Лободник;
Ч2411Светиот свештеномаченик Власиј; +Светиот маченик Георгиј Кратовски; Света Теодора;
П2512Свети Мелетиј, архиепископ Антиохиски; Свети Алексиј, митрополит Московски; Преподобна Марија; Свети Антониј, патријарх Цариградски; Света Калија;
С2613Преподобен Симеон Мироточив; Преподобен Мартинијан; Светите Зоа и Фотинија; Свети апостоли Акила и Прискила ; (Задушница);
Недела на Страшниот суд; Месопусна; глас 3
Евангелие: Мат. 25:31,25:46; Апостол: 1. Кор. 8:8,8:13;9:1,9:2;
Н2714Упокоение на Свети Кирил Солунски; Преподобен Авксентиј; Преподобен Исакиј, затворник Печерски;
П2815Светиот апостол Онисим; Преподобен Евсевиј; Преподобните Пафнутиј и Ефросинија;