Православен календар
 

Православен календар 2022

Календар, житија, пости
Почеток
 
 

ДНСт.Календар за претходниот месец   Јули 31 ден - Златец   Календар за следниот месец            
П118Светиот маченик Леонтиј; Преподобен Леонтиј проѕорлив;
С219+Светиот апостол Јуда; Преподобен Паисиј Велики; Светиот маченик Зосим; Преподобен Јован Отшелник; Свети Јован Шангајски;
3 седмица по Педесетница; глас 2
Евангелие: Лука 6:17,6:23; Евангелие: Мат. 6:22,6:33; Апостол: Гал. 5:22,5:26;6:1,6:2; Апостол: Рим. 5:1,5:10;
Н320Преподобен Наум Охридски Чудотворец; Светиот свештеномаченик Методиј, епископ Патарски; Светите маченици Аристокл, Димитријан и Атанасиј ; Свети Калист I, патријарх Цариградски ; Свети Левкиј, епископ Врунтисиополски, во Италија ; Блажениот Студиј ;
П421Светиот маченик Јулијан Тарсиски; Преподобните Јулиј и Јулијан; Светиот маченик Арчил II цар Грузиски; Светиот маченик Луарсаб II, кнез Карталински во Грузија;
В522Светиот свештеномаченик Евсевиј, епископ Самосатски; Светите маченици Зинон и Зина; Свети маченик Албан ;
С623Светата маченичка Агрипина; Светите маченици Евстохиј, Гај и другите со нив; Споменот на Владимирската икона на Пресвета Богородица; Повест за покајанието на Теофил; Света Саксбурга ;
Ч724Раѓањето на Свети Јован Предвесник и Крстител Господов; Свети Никита, епископ Ремесијански; Светите маченици Орентиј, Фарнакиј, Ерос, Фирмос, Фирмин, Киријак и Лонгин;
П825Преподобната маченичка Февронија; Преподобен Дионисиј ;
С926Преподобен Давид; Празник на Тихфинската икона; Празник на иконата Одигитрија;
4 седмица по Педесетница; глас 3
Евангелие: Мат. 8:5,8:13; Апостол: Рим. 6:18,6:23;
Н1027Свети Сампсон Странопримец; Светиот презвитер Севир; Света Јоана Мироносица ; Свештеномаченик Јосиф Дамаскин;
П1128Пренос на моштите на Светите маченици Кир и Јован; Преподобен Сенуфиј Знаменосец; Преподобен Павле Лекар; Преподобен Софрониј од Есекс;
В1229Светиот апостол Петар; Светиот апостол Павле; Преподобен Паисиј Светогорец ; (Петровден);
С1330+Собор на Светите славни и сефални апостоли; Блажениот принц Петар; Преподобен Георгиј Иверски; (Павловден);
Ч141Светите бесребреници Козма и Дамјан; Преподобниот патрициј Петар; Светиот маченик Потит;
П152Полагањето на ризата на Пресвета Богородица во Влахернската црква во Цариград; Свети Јувеналиј, патријарх Цариградски;
С163Светиот маченик Јакинт; Свети Анатолиј, патријарх Цариградски; Преподобен Александар; Свети Исаија Отшелник;
5 седмица по Педесетница; глас 4
Евангелие: Мат. 8:28,8:34;9:1,9:1; Апостол: Рим. 10:1,10:10;
Н174Свети Андреј, архиепископ Критски; Света Марта; Преподобен Андреј Рубљов ; Светото царско семејство Романови ;
П185Преподобен Атанасиј Атонски; Преподобниот маченик Кипријан Нови; Преподобен Лампад; Преподобномаченичка Елисавета Фјодоровна ;
В196+Преподобен Сисој Велики; Светите маченици Марин и Марта и нивните синови Авдифакс и Авакум, свештеникот Валентин, Кирин, Астериј и многумина други; Наоѓање на моштите на Светата девица Јулијанија; Светата маченичка Лукија;
С207+Светата великомаченичка Недела; Преподобен Тома Малеин; Преподобните маченици Епиктет и Астион;
Ч218+Светиот великомаченик Прокопиј; Свети Прокопиј Јуродив; Преподобен Теофил Мироточив;
П229+Светиот свештеномаченик Панкратиј, епископ Тавромениски; Светиот свештеномаченик Кирил, епископ Гортински на Крит; Преподобните маченици Патермутиј и Коприј; Преподобните Патермутиј и Коприј; Свети Теодор, епископ Едески и другите со него;
С2310Светите четириесет и петмина маченици: Леонтиј, Маврикиј, Александар, Сисиниј и другите; Преподобен Антониј, Киево-печерски; Пренос на чесната риза на Господ Исус Христос;
6 седмица по Педесетница; глас 5
Евангелие: Мат. 9:1,9:8; Апостол: Рим. 12:6,12:14;
Н2411Светата великомаченичка Ефимија; Света Елена; Преподобниот маченик Никодим; Преподобниот маченик Нектариј;
П2512Светите маченици Прокл и Илариј; Преподобен Михаил Малеин; Светата маченичка Марија Персијанка; Света Вероника; Светите маченици Теодор и Јован;
В2613+Светиот Архангел Гавриил; Свети Јулијан, епископ Кеномански во Галија; Преподобен Стефан Саваит; Преподобна Сара Мисирска;
С2714Светиот апостол Акила; Преподобен Елиј; Преподобен Никодим Светогорец;
Ч2815Светите маченици Кирик и Јулита; Свети Владимир, голем кнез руски; Светиот маченик Давид Алепски ;
П2916Светиот свештеномаченик Атиноген, епископ Севастиски во Ерменија; Светата маченичка и девица Јулија; Петанесет илјади Свети маченици; Светиот маченик Атиноген; Споменот на шесте Вселенски Собори;
С3017+Светата маченичка Марина; Преподобен Леонид Устнедумски;
7 седмица по Педесетница; глас 6
Евангелие: Мат. 9:27,9:35; Апостол: Рим. 15:1,15:7;
Н3118Светиот маченик Емилијан; Преподобен Памво; Преподобните Пајсиј и Исаија; Преподобниот Јован многустрадален;