Православен календар
 

Православен календар 2018

Календар, житија, пости
Почеток
 
 

ДНСт.Календар за претходниот месец   Март 31 ден - Цутар   Календар за следниот месец            
Ч116Светите Дванаесет маченици што пострадаа во времето на Диоклецијан; Свети Марут; Преподобниот маченик Роман; Преподобен Доситеј, ученик на Ава Доротеј;
П217Светиот великомаченик Теодор Тирон; Преподобниот Теодосиј Бугарин и неговиот ученик Роман; Света Маријамна (Марија); (Акатист);
С318Свети Лав I, папа Римски; Свети Флавијан;
Недела на св. Григориј Палама; глас 6
Евангелие: Марко 2:1,2:12; Апостол: Евр. 1:10,1:14;2:1,2:3;
Н419Светите апостоли Архип, Филимон и Апфија;
П520Свети Лав, епископ Катански; Светиот свештеномаченик Садок;
В621Свети Захариј, патријарх Ерусалимски; Преподобен Тимотеј; Свети Евстатиј, архиепископ Антиохиски; Свети Јован III Схоластик, патријарх Цариградски;
С722Светиот маченик Маврикиј и седумдесетмина војници; Многубројните маченици во Евгенија близу Цариград; Преподобните Таласиј и Лимниј; Свети Папиј Ераполски;
Ч823Светиот свештеномаченик Поликарп, епископ Смирненски; Преподобен Дамјан;
П924+Наоѓање на главата на Свети Јован Крстител; Преподобен Еразмо, монах Печерски; (Акатист);
С1025Свети Тарасиј, патријарх Цариградски; Преподобен Пафнутиј Кефалас;
Крстопоклона Недела; глас 7
Евангелие: Марко 8:34,8:38;9:1,9:1; Апостол: Евр. 4:14,4:16;5:1,5:6;
Н1126Свети Порфириј, епископ Гаски; Светиот маченик Јован Калфа;
П1227+Светиот маченик Агатангел Битолски; Преподобен Прокопиј Декаполит; Преподобен Талалеј; Преподобен Тит Печерски; Преподобен Стефан; Светиот маченик Јулијан Подагрик;
В1328Светиот свештеномаченик Протериј; Свети Василиј Исповедник; Светиот свештеномаченик Нестор, епископ Магидиски; Блажениот Николај, Јуродив Псковски;
С141Преподобната маченичка Евдокија; Преподобен Агапиј; Светата маченичка Антонина;
Ч152Светиот свештеномаченик Теодот; Светиот маченик Троадиј; Четиристотини и четириесет маченици; Преподобен Агатон; Светата маченичка Евталија;
П163Светите маченици Евтропиј, Клеоник и Василиск; Света Пијамука Мисирска; Светата непозната девојка; (Акатист);
С174Преподобен Герасим; Светите маченици Павле и Јулијана; Свети Јаков Постник;
Недела на св. Јован Лествичник; глас 8
Евангелие: Марко 9:17,9:31; Апостол: Евр. 6:13,6:20;
Н185Светиот маченик Конон Исавриски; Светиот маченик Конон Градинарот; Преподобен Исихиј Постник; Преподобен Марко Подвижник;
П196Светите Четириесет и двајца маченици од Амореја; Блажениот Јов; Светите маченици Конон таткото и Конон синот;
В207Светите Седум Херсонски свештеномаченици: Василиј, Ефрем, Евгениј, Елпидиј, Агатодор, Етериј и Капитон; Преподобен Емилијан; Преподобен Павле Препрост;
С218Свети Теофилакт, епископ Никомидиски; Светиот свештеномаченик Теодорит; (прво бдение);
Ч229+Светите четириесет маченици во Севастија; Светите славни Четириесет битолски преподобномаченици; Преподобен Филор Исповедник; Свети Кесариј;
П2310Светиот маченик Кодрат Коринтски и другите со него; Светиот маченик Кодрат Никомидиски; Преподобната мајка Анастасија; (Акатист); (второ бдение);
С2411Свети Софрониј, патријарх Ерусалимски; Светиот маченик Пиониј и другите со него; Преподобен Георгиј Синаит;
Недела на св. Марија Египетска; глас 1
Евангелие: Марко 10:32,10:45; Апостол: Евр. 9:11,9:14;
Н2512Преподобен Теофан Исповедник; Преподобен Симеон Нов Богослов; Свети Григориј Двоеслов, папа Римски;
П2613Пренос на моштите на Свети Никифор, патријарх Цариградски; Светата маченичка Христина Персијанка; Светиот свештеномаченик Публиј;
В2714Преподобен Бенедикт; Свети Евсхимон, епископ Лампсакиски; Свети Теогност, митрополит Киевски;
С2815Светиот маченик Агапиј и седумтемина со него: Публиј, Тимолај, Ромил, двајца Александри и двајца Дионисии; Светиот маченик Александар; Светиот маченик Никандар Мисирец;
Ч2916Светиот апостол Аристовул; Светиот маченик Савин; Светите свештеномаченици Трофин и Тал;
П3017+Свети Алексиј човек Божји; Светиот маченик Марин;
С3118Лазарова сабота; Свети Кирил, архиепископ Ерусалимски; Свети Анин Чудотворец;