Православен календар
 

Православен календар 2018

Календар, житија, пости
Почеток
 
 

ДНСт.Календар за претходниот месец   Јули 31 ден - Златец   Календар за следниот месец            
5 седмица по Педесетница; глас 4
Евангелие: Мат. 8:28,8:34;9:1,9:1; Апостол: Рим. 10:1,10:10;
Н118Светиот маченик Леонтиј; Преподобен Леонтиј проѕорлив;
П219Светиот апостол Јуда; Преподобен Паисиј Велики; Светиот маченик Зосим; Преподобен Јован Отшелник; Свети Јован Шангајски;
В320Преподобен Наум Охридски Чудотворец; Светиот свештеномаченик Методиј, епископ Патарски; Светите маченици Аристокл, Димитријан и Атанасиј ; Свети Калист I, патријарх Цариградски ; Свети Левкиј, епископ Врунтисиополски, во Италија ; Блажениот Студиј ;
С421Светиот маченик Јулијан Тарсиски; Преподобните Јулиј и Јулијан; Светиот маченик Арчил II цар Грузиски; Светиот маченик Луарсаб II, кнез Карталински во Грузија;
Ч522Светиот свештеномаченик Евсевиј, епископ Самосатски; Светите маченици Зинон и Зина; Свети маченик Албан ;
П623Светата маченичка Агрипина; Светите маченици Евстохиј, Гај и другите со нив; Споменот на Владимирската икона на Пресвета Богородица; Повест за покајанието на Теофил; Света Саксбурга ;
С724Раѓањето на Свети Јован Предвесник и Крстител Господов; Свети Никита, епископ Ремесијански; Светите маченици Орентиј, Фарнакиј, Ерос, Фирмос, Фирмин, Киријак и Лонгин;
6 седмица по Педесетница; глас 5
Евангелие: Мат. 9:1,9:8; Апостол: Рим. 12:6,12:14;
Н825Преподобната маченичка Февронија; Преподобен Дионисиј ;
П926Преподобен Давид; Празник на Тихфинската икона; Празник на иконата Одигитрија;
В1027Свети Сампсон Странопримец; Светиот презвитер Севир; Света Јоана Мироносица ; Свештеномаченик Јосиф Дамаскин;
С1128Пренос на моштите на Светите маченици Кир и Јован; Преподобен Сенуфиј Знаменосец; Преподобен Павле Лекар;
Ч1229Светиот апостол Петар; Светиот апостол Павле; (Петровден);
П1330+Собор на Светите славни и сефални апостоли; Блажениот принц Петар; Преподобен Георгиј Иверски; (Павловден);
С141Светите бесребреници Козма и Дамјан; Преподобниот патрициј Петар; Светиот маченик Потит;
7 седмица по Педесетница; глас 6
Евангелие: Мат. 9:27,9:35; Апостол: Рим. 15:1,15:7;
Н152Полагањето на ризата на Пресвета Богородица во Влахернската црква во Цариград; Свети Јувеналиј, патријарх Цариградски;
П163Светиот маченик Јакинт; Свети Анатолиј, патријарх Цариградски; Преподобен Александар; Свети Исаија Отшелник;
В174Свети Андреј, архиепископ Критски; Света Марта; Преподобен Андреј Рубљов ; Светото царско семејство Романови ;
С185Преподобен Атанасиј Атонски; Преподобниот маченик Кипријан Нови; Преподобен Лампад; Преподобномаченичка Елисавета Фјодоровна ;
Ч196+Преподобен Сисој Велики; Светите маченици Марин и Марта и нивните синови Авдифакс и Авакум, свештеникот Валентин, Кирин, Астериј и многумина други; Наоѓање на моштите на Светата девица Јулијанија; Светата маченичка Лукија;
П207+Светата великомаченичка Недела; Преподобен Тома Малеин; Преподобните маченици Епиктет и Астион;
С218+Светиот великомаченик Прокопиј; Свети Прокопиј Јуродив; Преподобен Теофил Мироточив;
8 седмица по Педесетница; глас 7
Евангелие: Мат. 14:14,14:22; Апостол: 1. Кор. 1:10,1:18;
Н229Светиот свештеномаченик Панкратиј, епископ Тавромениски; Светиот свештеномаченик Кирил, епископ Гортински на Крит; Преподобните маченици Патермутиј и Коприј; Преподобните Патермутиј и Коприј; Свети Теодор, епископ Едески и другите со него;
П2310Светите четириесет и петмина маченици: Леонтиј, Маврикиј, Александар, Сисиниј и другите; Преподобен Антониј, Киево-печерски; Пренос на чесната риза на Господ Исус Христос;
В2411Светата великомаченичка Ефимија; Света Елена; Преподобниот маченик Никодим; Преподобниот маченик Нектариј;
С2512Светите маченици Прокл и Илариј; Преподобен Михаил Малеин; Светата маченичка Голиндуха; Света Вероника; Светите маченици Теодор и Јован;
Ч2613+Светиот Архангел Гавриил; Свети Јулијан, епископ Кеномански во Галија; Преподобен Стефан Саваит; Преподобна Сара Мисирска;
П2714Светиот апостол Акила; Преподобен Елиј; Преподобен Никодим Светогорец;
С2815Светите маченици Кирик и Јулита; Свети Владимир, голем кнез руски; Светиот маченик Давид Алепски ;
9 седмица по Педесетница; глас 8
Евангелие: Мат. 14:22,14:34; Апостол: 1. Кор. 3:9,3:17;
Н2916Светиот свештеномаченик Атиноген, епископ Севастиски во Ерменија; Светата маченичка и девица Јулија; Петанесет илјади Свети маченици; Светиот маченик Атиноген; Споменот на шесте Вселенски Собори;
П3017+Светата маченичка Марина; Преподобен Леонид Устнедумски;
В3118Светиот маченик Емилијан; Преподобен Памво; Преподобните Пајсиј и Исаија; Преподобниот Јован многустрадален;