Православен календар
 

Православен календар 2018

Календар, житија, пости
Почеток
 
 

ДНСт.Календар за претходниот месец   Јуни 30 дена - Жетвар   Календар за следниот месец            
П119Светиот свештеномаченик Патрикиј, епископ Бруски, со тројцата презвитери: Акакиј, Меандар и Полиен; Свети Јован, епископ Готски; Светиот кнез Јован Вологодски;
С220+Светиот маченик Талалеј; Светиот маченик Аскалон;
Недела на сите Светии; глас 8
Евангелие: Јован 10:1,10:9; Евангелие: Мат. 10:32,10:33;10:37,10:38;19:27,19:30; Апостол: Дела 26:1,26:5;26:11,26:20; Апостол: Евр. 11:33,11:40;12:1,12:2;
Н321Светиот цар Константин и Светата царица Елена; Преподобниот маченик Пахомиј;
П422Петровденски пости; Светиот маченик Василиск; Вториот Вселенски Собор; Светиот праведен Мелхиседек, цар Салимски; Светиот кнез Јован Владимир ;
В523Свети Михаил, епископ Синадски; Преподобниот маченик Михаил; Преподобна Ефросинија, кнегиња Полоцка;
С624Преподобен Симеон Столпник Дивногорец; Светиот маченик Мелетиј Стратилат и 1218 војници со жени и деца; Преподобен Никита Столпник;
Ч725+Трето наоѓање на главата на Свети Јован Крстител; Светиот свештеномаченик Терапонт, епископ Кипарски; Светите маченици Пасикрат, Валентион, Јулиј и други;
П826Светиот апостол Карп; Светиот апостол Алфеј; Преподобен Јован Психаит; Светиот новомаченик Александар Солунски; Пренос на моштите на свети Георгиј Кратовски;
С927Светиот свештеномаченик Терапонт, епископ Сардиски; Светите маченици Теодора и Дидим; Свети Давид Гареџиски; Свети Јован Руски;
2 седмица по Педесетница; глас 1
Евангелие: Мат. 4:18,4:23; Апостол: Рим. 2:10,2:16;
Н1028Свети Никита Исповедник, епископ Халкидонски; Светата маченичка Еликонида; Свети Игнатиј, епископ Ростовски;
П1129Спомен на Првиот Вселенски Собор; Светата маченичка Теодосија Тирска; Преподобната маченичка Теодосија; Свети Александар, епископ Александриски; Светиот маченик Нан (Јован) Солунски; Падот на Цариград;
В1230Преподобен Исакиј Исповедник; Преподобна Макрина;
С1331Светиот апостол Ерма; Светиот маченик Ермиј; Светиот маченик Философ;
Ч141Преподобен Јустин Ќелиски; Светиот маченик Јустин Философ; Светите маченици Јустин, Харитон, Харита, Евелпист, Еракс, Пеон, Валеријан и Јуст; Преподобен Агапит Печерски;
П152Свети Никифор Исповедник, патријарх Цариградски; Светиот новомаченик Константин; Свети Јован Нов Сочавски; +Светиот свештеномаченик Еразмо Охридски;
С163Светиот маченик Лукилијан и со него: Клавдиј, Ипатиј, Дионисиј и девицата Паула; Светиот свештеномаченик Лукијан; Светиот маченик Димитриј, принц руски;
3 седмица по Педесетница; глас 2
Евангелие: Мат. 6:22,6:33; Апостол: Рим. 5:1,5:10;
Н174Свети Митрофан, првиот патријарх Цариградски; Светиот маченик Конкордиј; Светите маченици Фронтасиј , Северин, Северијан и Силан; Преподобен Зосим, епископ на Нов Вавилон, град мисирски.; Светиот свештеномаченик Астиј, епископ Драчки; Светите сестри Марта и Марија;
П185Светиот свештеномаченик Доротеј, епископ Тирски; Преподобен Теодор Пустиник; Преподобен Анувиј; Блажениот Игор, кнез Черниговски и Киевски;
В196Преподобен Висарион; Преподобен Иларион Нови; Преподобните маченички Архелаја, Текла и Сузана;
С207Светиот маченик Теодот Анкирски; Светите маченички Кирјакија, Валерија и Марија; Светиот свештеномаченик Маркел, папа Римски; Светиот свештеномаченик Маркелин, папа Римски; Преподобен Даниил Скитски;
Ч218Свети Ефрем, патријарх Антиохиски; Преподобен Зосим Финикиски; Пренос на моштите на Светиот великомаченик Теодор Стратилат;
П229+Свети Кирил, архиепископ Александриски; Свети Кирил Белоезерски; Свети Алексеј Мечев;
С2310Светиот свештеномаченик Тимотеј, епископ Бруски; Светите маченици Александар и Антонина; Свети Васијан, епископ Лавдиски;
4 седмица по Педесетница; глас 3
Евангелие: Лука 10:16,10:21; Евангелие: Мат. 8:5,8:13; Апостол: Дела 11:19,11:30; Апостол: Рим. 6:18,6:23;
Н2411Светиот апостол Вартоломеј; Светиот апостол Варнава; Светите 222 Кинески исповедници и маченици; Празник на иконата „Достојно е“ ;
П2512Преподобен Онуфриј Велики; Преподобен Петар Атонски; Преподобен Тимотеј, пустиник Мисирски;
В2613Светата маченичка Аквилина; Свети Трифилиј, епископот на Леквусија Кипарска; Света Ана и нејзиниот син Јован;
С2714Светиот пророк Елисеј; Свети Методиј, патријарх Цариградски; Свети Јован, митрополит Евхаитски; Преподобен Нифонт;
Ч2815Светиот пророк Амос; Свети маченици Вит, Модест и Крискентија; Преподобниот маченик Дула; Блажениот Августин, епископ Ипонски;
П2916Свети Тихон, епископ Аматунтски; Светите маченици Тигриј и Евтропиј;
С3017Светите маченици Мануил, Савел и Исмаил; Преподобен Пиор;