Православен календар
 

Православен календар 2018

Календар, житија, пости
Почеток
 
 

ДНСт.Календар за претходниот месец   Мај 31 ден - Косар   Календар за следниот месец            
В118Преподобен Јован; Светиот маченик Јован Нови Јанински; Светите маченици Виктор, Зотик, Зинон, Акиндин и Северијан;
С219Преполовение: Премудроста Божја; Преподобен Јован Ветхопешчерник; Светите маченици Христофор, Теона и Антонин; Свети Трифун патријарх Цариградски; Преподобниот маченик Агатангел; Преподобен Симеон Босиот; Блажена Матрона Московска ;
Ч320Преподобен Теодор Трихина; Преподобен Анастасиј Синајски; Блажениот Анастасиј Синаит патријарх Антиохиски; Блажениот Григориј патријарх Антиохиски; Светиот апостол Закхеј; Преподобен Атанасиј Метеорит;
П421Светиот свештеномаченик Јануариј и другите со него; Светиот маченик Теодор и другите со него;
С522Преподобен Теодор Сикеот; Светиот маченик Леонид; Преподобниот монах Виталиј; Свештеномаченик Платон Бањалучки ;
Недела на Самарјанката; глас 4
Евангелие: Јован 15:18,15:27;16:1,16:2; Евангелие: Јован 4:5,4:42; Апостол: Дела 12:1,12:11; Апостол: Дела 11:19,11:26;11:29,11:30;
Н623Светиот великомаченик Георгиј; Светиот маченик Лазар Нови;
П724Светиот маченик Сава Стратилат; Преподобна Елисавета; Светите маченици Пасикрат и Валентин; Преподобен Тома Јуродив; Светите маченици Лука и Никола;
В825+Светиот апостол и евангелист Марко; Свети Анијан епископ Александриски;
С926Светиот свештеномаченик Василиј, епископ Амасиски; Свети Јоаникиј Девички; Свети Стефан епископ Пермски; Преподобен Филотеј Зервакос ;
Ч1027Светиот апостол Симеон; Преподобен Стефан епископ Владимирски; Преподобен Јован Исповедник;
П1128Светите апостоли Јасон и Сосипатар и девицата Керкира; Светите маченици Максим, Дада и Квинтилијан; Светиот маченик Тибал;
С1229+Свети Василиј Острошки; Светите девет маченици во Кизик; Преподобен Мемнон Чудотворец;
Недела на слепиот; глас 5
Евангелие: Лука 5:1,5:11; Евангелие: Јован 9:1,9:38; Апостол: Дела 12:1,12:11; Апостол: Дела 16:16,16:34;
Н1330Светиот апостол Јаков; Свети Донат; Светата маченичка Аргира; Свети Игнатиј Брјанчанинов;
П141+Светиот пророк Еремија; Преподобниот маченик Акакиј Влечкар; Свети Пафнутиј Боровски;
В152Светите маченици Еспер, Зоја, Киријак и Теодул; +Пренос на моштите на Свети Атанасиј Велики; Светите маченици Борис и Глеб; Свети цар Борис-Михаил Покрстител ;
С163Светите маченици Тимотеј и Мавра; Преподобен Теодосиј Киево-Печерски;
Ч174Вознесение Христово – Спасовден; Светата маченичка Пелагија Тарсиска; Светиот свештеномаченик Силуан, епископ Гаски; Преподобен Никифор; Свети Баташки новомаченици ;
П185Светата великомаченичка Ирина; Светите Мартин и Ираклиј;
С196Светиот праведен и многустрадален Јов; Светиот маченик Варвар; Светиот Варвар разбојник;
Недела на Светите Отци на I Всел. Собор; глас 6
Евангелие: Јован 17:1,17:3; Апостол: Дела 20:16,20:18;20:28,20:36;
Н207Спомен на јавувањето на Чесниот Крст во Ерусалим; Светиот маченик Акакиј; Преподобните отци грузиски;
П218+Светиот апостол и евангелист Јован; Преподобен Арсениј Велики; Света Емилија; Преподобен Арсениј Трудољубивиот;
В229Светиот пророк Исаија; +Пренос на моштите на Свети Николај, Чудотворец Мирликиски; Светиот маченик Христифор;
С2310Светиот апостол Симон Зилот; Светите маченици Алфеј, Филаделф и Кирин; Преподобна Исидора Јуродива; Блажената Таиса;
Ч2411Свети Методиј и Кирил Рамноапостолни; Светиот свештеномаченик Мокиј;
П2512Свети Епифаниј, епископ Кипарски; Свети Герман, патријарх Цариградски; Светиот маченик Панкратиј;
С2613Светата маченичка Гликерија; Светиот маченик Александар; Преподобните Јован, Ефтимиј, Георгиј и Гаврил Иверски; (Задушница);
1 седмица по Педесетница; глас 7
Евангелие: Јован 7:37,7:52;8:1,8:12; Апостол: Дела 2:1,2:11;
Н2714Слегувањето на Светиот Дух – Педесетница; Светиот маченик Исидор; Преподобен Серапион Синдонит; Блажениот Исидор Јуродив заради Христа; Свети Леонтиј Струмички, патријарх Ерусалимски; Светите Пречистантски преподобномаченици;
П2815Слегувањето на Светиот Дух – Педесетница (втор ден); +Преподобен Гаврил Велички; Преподобен Пахомиј Велики; Свети Ахил, епископ Лариски; Преподобен Силуан;
В2916Слегувањето на Светиот Дух – Педесетница (трет ден); Преподобен Теодор Осветен; Блажената девица Муза; Свети Никола Мистик, патријарх Цариградски; Светиот новомаченик Николај; Преподобните маченици Саваити;
С3017Светиот апостол Андроник; Светиот маченик Солохон; Свети Стефан, патријарх Цариградски;
Ч3118Светиот маченик Теодот и седум маченички девици: Текуса, Александра, Клавдија, Фаина, Ефрасија, Матрона и Јулија; Светите маченици Петар, Дионисиј, Андреј, Павле и Христина; Светите маченици Ираклиј, Павлин и Венедим;