Православен календар
 

Православен календар 2018

Календар, житија, пости
Почеток
 
 

ДНСт.Календар за претходниот месец   Септември 30 дена - Гроздобер   Календар за следниот месец            
С119Светиот маченик Андреј Стратилат; Преподобен Теофан; Светите маченици Тимотеј, Агапиј и Текла;
14 седмица по Педесетница; глас 5
Евангелие: Мат. 22:1,22:14; Апостол: 2. Кор. 1:21,1:24;2:1,2:4;
Н220Светиот пророк Самуил; Светиот свештеномаченик Филип, епископ Ираклиски, со свештеникот Север и ѓаконот Хермес;
П321Светиот апостол Тадеј; Светата маченичка Васа и нејзините деца: Теогниј, Агапиј и Пист; Преподобен Аврамиј Смоленски; Светите праотци Авраам, Исаак и Јаков;
В422Светите маченици Агатоник, Зотик и другите со нив; Светата маченичка Евлалија; Светата маченичка Антуса и другите со неа;
С523Светиот маченик Луп; Светиот свештеномаченик Потин, епископ Лионски; Светиот свештеномаченик Иринеј Лионски; Свети Виктор; Света маченичка Еба ;
Ч624Светиот свештеномаченик Евтихиј; Светиот маченик Татион; Светата маченичка Сира; Преподобен Арсениј Комељски; Свети Георгиј Лимниот (Езерски);
П725Пренос на моштите на Светиот апостол Вартоломеј; Светиот апостол Тит; Светите Едески Исповедници; Свети Мина, патријарх Цариградски;
С826Светиот маченик Адријан и преподобна Наталија; Преподобен Титој; Свети Зер-Јаков;
15 седмица по Педесетница; глас 6
Евангелие: Мат. 22:35,22:46; Апостол: 2. Кор. 4:6,4:15;
Н927Преподобен Пимен Велики; Преподобен Пимен Палестински; Светиот маченик Фануриј; Свети Осија, епископ Кордобски; Светиот свештеномаченик Кукша и Пимен Посник;
П1028Преподобен Мојсеј Мурин; Преподобен Сава Псковски и Крипецки; Собор на сите Печерски богоугодници;
В1129Отсекувањето на главата на Св. Јован Крстител; Преподобна Теодора Солунска; Светата маченичка Василија; Светиот маченик Анастасиј (Спасо) Радовишки;
С1230Светите Александар, Јован и Павле, патријарси Цариградски; Собор на сите српски просветители и учители; Преподобен Христофор; Свети Евлалиј, епископ на Кесарија Кападокиска;
Ч1331Празник на појасот на Пресвета Богородица; Свети Генадиј, патријарх Цариградски; Светиот свештеномаченик Кипријан; Свети Јован, митрополит Киевски;
П141Почеток на црковната година; Преподобен Симеон Столпник; Свети Исус Навин;
С152Светиот маченик Мамант; Свети Јован Постник, патријарх Цариградски; Свети Елеазар; Празник на чудото на Пресвета Богородица на иконата Калужска;
16 седмица по Педесетница; глас 7
Евангелие: Мат. 25:14,25:30; Апостол: 2. Кор. 6:1,6:10;
Н163Светиот свештеномаченик Антим; Светата маченичка Василиса; Свети Јоаникиј, архиепископ и прв патријарх Српски; Преподобен Теоктист;
П174Светиот свештеномаченик Вавила; Светиот пророк Мојсеј Боговидец; Светите маченици Маркел и Касијан;
В185Светиот пророк Захарија и праведна Елисавета; Светите маченици Јувентин и Максимин; Светите Седумдесетмина маченици; Преподобен Атанасиј;
С196Спомен на чудата на Св. Архангел Михаил; Светиот маченик Ромил и единаесет илјади војници; Свети Евдоксиј; Преподобен Давид;
Ч207Светиот маченик Созонт; Светите апостоли Евод и Онисифор; Светиот маченик Евпсихиј; Свети Јован, архиепископ Новгородски; Преподобна Касијана Песнописателка ;
П218Рождество на Пресвета Богородица; Празник на иконата на Пресвета Богородица во Калишта; Празникот на иконата на Пресвета Богородица Почајевска;
С229Светите Јоаким и Ана; Спомен на Третиот Вселенски Собор; Светиот маченик Севиријан; Свети Теофан Исповедник и Постник; Свети Никита угодник Божји;
17 седмица по Педесетница; глас 8
Евангелие: Мат. 15:21,15:28; Апостол: 2. Кор. 6:16,6:18;7:1,7:1;
Н2310Светите маченички Минодора, Митродора и Нимфодора; Светата царица Пулхерија; Свети Аполос, Лукиј и Климент; Свети три жени; Старец Тихон Светогорец ; Свети Потин Лионски ;
П2411Преподобна Теодора Александриска; Свети Силуан Атонски; Свети Пафнутиј Исповедник; Преподобен Ефросин готвач; Светата маченичка Ија; Светите маченици Диодор, Дидим и Диомид;
В2512Светиот свештеномаченик Автоном; Светиот свештеномаченик Корнут, епископ Икониски; Светиот маченик Јулијан со четириесетмина другари; Преподобен Даниил од Тасос; Светите маченици Македониј, Татијан и Теодул;
С2613Осветувањето на храмот на Христовото Воскресение; Светиот свештеномаченик Корнилиј стотникот; Светите маченици Макровиј и Гордијан; Светата маченичка Кетевана; Преподобен Еротеј;
Ч2714Крстовден (Воздвижение на Чесниот Крст); Светата царица Плакила; Преподобниот маченик Макариј Солунски; Преподобна Марија Тарсиска;
П2815+Светиот маченик Никита; Преподобен Филотеј; Светиот маченик Порфириј; Светите маченици Теодот, Асклијад и Максим; Свети Висарион, архиепископ Лариски чудотворец; Светиот новомаченик Јован Критски; Св. Јосиф, епископ Алавердски;
С2916Светата великомаченичка Ефимија; Преподобен Доротеј; Свети Кипријан, митрополит Киевски; Светата маченичка Људмила;
18 седмица по Педесетница; глас 1
Евангелие: Лука 21:12,21:19; Евангелие: Лука 5:1,5:11; Апостол: Евр. 11:33,11:40;12:1,12:2; Апостол: 2. Кор. 9:6,9:11;
Н3017Светите маченички Вера, Надеж, Љубов и мајка им Софија; Светата маченичка Агатоклија; Свети сто педесет и шест маченици; Светата маченичка Теодотија;